ΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΜΑΣ

fit-it

nikoleta kyriakopoulou ergonutrition

Μεγάλη νίκη στην Αμαλιάδα για τον Κολοσσό

Απίστευτη νίκη μέσα στην έδρα του Κόροιβου Αμαλιάδας πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου, αφού επικράτησε με 68-71 του Κόροιβου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1. Με 15 πόντους ήταν μπροστά ο Κόροιβος στο ημίχρονο!

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Εκρηκτικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όσον αφορά την ο άδα του Κόροιβου. Οι Ροδίτες «ξέχασαν» να εμφανιστούν στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται πλήρως. Σκόραραν 21 πόντους, δέχθηκαν μόλις 12 και πήγαν στους πάγκους με ένα καλό προβάδισμα, αλλά και με την ψυχολογία στα ύψη.

Το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας από την Αμαλιάδα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν ήξεραν… που πατούσαν και που βρίσκονταν. Δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση να βρουν λύσεις επιθετικά και αυτό φάνηκε από την πολύ μικρή συγκομιδή πόντων στη δεύτερη περίοδο (13). Από την άλλη, ο Κόροιβος σκόραρε 19 και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας στις πλάτες του ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα (40-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Η διαφορά άρχισε να πέφτει σταδιακά και στα 4’ πριν τη λήξη της περιόδου ήταν στους 10 (45-35). Έπειτα από ένα τρίλεπτο, μειώθηκε στους 5 (47-42), όμως ο Κόροιβος δεν… μάσησε και προσπάθησε να την επαναφέρει σε υψηλά επίπεδα. Εν τέλει, το μόνο που κατάφερε ήταν να την ανεβάσει στους 7 (51-44) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και η ευκαιρία των Ροδιτών για να διεκδικήσουν τη νίκη μέσα στην Αμαλιάδα. Από το -15 του ημιχρόνου, η διαφορά έπεσε αισθητά και ο αγώνας από… παράσταση για ένα ρόλο, έγινε… ροντέο! Στα μισά της περιόδου, ο Κολοσσός ήταν μπροστά με 55-57 κάνοντας ένα τρομερό comeback. Μάλιστα ξέφυγε με 7 (55-62) στα 03:47 πριν το φινάλε. Το τεελευταίο λεπτό, βρήκε τους Ροδίτες μπροστά με 62-65 με τρίποντο του Ρελεφορντ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες πήγαιναν από τη μία γραμμή των βολών… στην άλλη. Ο Κολοσσός ήταν πιο εύστοχος κι έτσι πήρε μεγάλη νίκη με ανατροπή (68-71)

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Συγκλονιστικός ήταν ο Τρέβορ Ρέλεφορντ με 35 πόντους και 10/16 σουτ.

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Ο Διαμαντής Σλαφτσάκης, δεν βοήθησε όσο θα ήθελε την ομάδα του, έχοντας μόλις 4 πόντους.

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ: Ο Κόροιβος στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 15 πόντους. Αυτό, οι πάικτες του Μαρκόπουλου, ίσως το εξέλαβαν σαν “μαξιλαράκι” ασφαλείας. Όμως, η μαχητικότητα του Κολοσσού και το πείσμα που εδειξαν οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, τους χάρισαν αυτή τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 40-25, 51-44, 68-71