ΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΜΑΣ

fit-it

nikoleta kyriakopoulou ergonutrition

Τα τρίποντα έφεραν τη νίκη στον Κολοσσό…..

Άνετη νίκη μέσα στο Βενετόκλειο πέτυχε Κολοσσός Ρόδου, συντρίβοντας με 98-79 την πολύ κακή Καβάλα, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League. Με το ένα πόδι στην Α2 η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου.

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Οι Ροδίτες ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους. Μπορεί μέχρι τα μισά οι δυο ομάδες να συμβάδιζαν στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη σιγουριά στις κινήσεις τους. Στα 02:49 πριν το τέλος, η διαφορά είχε φτάσει στο +12 (18-6), για να κλείσει με το φινάλε του δεκαλέπτου στο +9 (22-13).

Η Καβάλα δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου έδειχναν “υπνωτισμένοι”, ενώ ήταν και ιδιαίτερα άστοχοι. Ο Κολοσσός από την άλλη, συνέχισε στις υψηλές… πτήσεις, καθώς πέτυχε 24 πόντους. Δέχθηκε μόλις 16 κι έτσι στο ημίχρονο ήταν μπροστά με μια διαφορά της τάξεως των 17 πόντων (46-29).

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, τίποτα δεν άλλαξε. Οι Ροδίτες συνέχισαν να “πυροβολούν” από παντούς το καλάθι της Καβάλα, με τους φιλοξενούμενους να είναι… ανήμποροι να αντιδράσουν. Η διαφορά, από το τρίτο λεπτό κι έπειτα, ανέβηκε… επικίνδυνα σε “δυσθεώρητα” επίπεδα, αφού ένα λεπτό πριν το φινάλε, το σκορ ήταν 70-42! Τελικά, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Κοστόφ πήρε επιθετικό ριμπάουντ κι μειώσε τη διαφορά στους 26 (70-44).

Στην τελευταία περίοδο, η Καβάλα ξεκίνησε πολύ καλά, με ένα σερί 2-9, όμως η τρομςρή ευστοχία του Κολοσσού έξω από τα 6,75, δεν την άφηνε να κάνει το δικό της comeback. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 80-62, και όλα έδειχναν πως ο Κολοσσός θα πάρει άνετα το βαθμό της νίκης. Πα΄ρα τις πολύ καλές προσπάθεις των φιλοξενουμένων, ο Κολοσσός πήρε άνετα τη νίκη με 98-79.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Συγκλονιστικός για ένα ακόμη ματς ήταν ο Τρέβορ Ρέλεφορντ με 25 πόντους και 6 ασίστ.

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Ιδιαίτερα άστοχος ήταν ο Τράβις ΜακΚι, ο οποίος έβαλε 6 πόντους με 2/9 σουτ.

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ: Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ήθελε τη νίκη περισσότερο και από τη στιγμή που η Καβάλα δεν μπορούσε να πατήσει καλά μέσα στο γήπεδο, βρήκε τον τρόπο να φτάσει σε αυτή την άνετη επικράτηση. Ακόμη και όταν η Καβάλα έδειξε να “ξυπνάει”, οι Ροδίτες με την τρομερή ευστοχία τους πίσω από τη γραμμή των 6,75, δεν της άφησαν περιθώρια περαιτέρω αντίδρασης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 46-29, 70-44, 98-79.