ΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΜΑΣ

fit-it

nikoleta kyriakopoulou ergonutrition

Το πάλεψε πολύ ο Κολοσσός αλλά ο ΠΑΟ πήρε τη νίκη

Άνετη νίκη κατάφερε να πάρει ο Παναθηναϊκός μέσα στο Βενετόκλειο, αφού επικράτησε του Κολοσσού με 64-77 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League. Τιμήθηκε πριν από το ματς, για την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ, ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος αποθεώθηκε. Αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθείς Χέινς (2 πόντους σε 12:51).

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Ανοιχτό παιχνίδι είχαμε από το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να τα πηγαίνουν πολύ καλά επιθετικά. Στο αμυντικό κομμάτι όμως δεν πρόσεχαν ιδιαιτέρως και αυτό φάνηκε από το σκορ της πρώτης περιόδου (21-20).

Στο δευτερο ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε για τα καλά. Έπαιξε πολύ καλή άμυνα και συνέχισε στον ίδιο καλό ρυθμό επιθετικά. Σκόραρε λοιπόν 24 πόντους, δέχθηκε μόλις 13 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με σκορ 34-44.

Στην επανάληψη ο ρυθμός των «πρασίνων» έπεσε κάπως, όμως οι Ροδίτες δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν. Κατάφεραν να βάλουν μόλις 17 πόντους, όσους πέτυχε όμως και ο Παναθηναϊκός, με το δεκάλεπτο να βρίσκει την ομάδα του Τζόρτζεβιτς μπροστά με 10 πόντους (51-61).

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Κολοσσός ήξερε ότι πρέπει να πιέσει αρκετά ούτως ώστε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε καμία όρεξη γι’ αστεία, έπαιξε μεστό μπάσκετ και πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 64-77.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Τρομερός για ένα ακόμη ματς ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους (7/11 σουτ).

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Ιδιαίτερα άστοχος ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, αφού πέτυχε μόλις 4 πόντους (1/8 σουτ).

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ: Οι «πράσινοι» ήταν πιο σοβαροί και ήξεραν ακριβώς τι θέλουν από το παιχνίδι. Η νίκη ήταν μονόδρομος και οι παίκτες του Σάλε ήταν αποφασισμένοι να τη διεκδικήσουν. Από την άλλη, ο Κολοσσός έδειξε… υπνωτισμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν και το κομβικότερο του παιχνιδιού.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 34-44, 51-61, 64-77

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 4 (1), Λίντεν 7 (1), Ρέλεφορντ 14 (1), Σαλούστρος 7 (1), ΜακΓκι 10 (7ριμπ), Μανωλόπουλος 5 (1), Ντέιβις 7 (2), Γεωργαλής 3 (1), Άχονεν 2, Λιούις 5 (1).

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς):  Γιάνκοβιτς 15, Φελντέιν 20 (3), Γκιστ 5 (6ριμπ), Καλάθης 6 (8ασ.), Παπαγιάννης 6, Χέινς 2, Πάβλοβιτς 1, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 15, Διαμαντίδης 4.